زوج درمانی

روابط میان زوج‌ها گاهاً دچار تعارض یا مشکلاتی می‌شود که در صورت برطرف نشدن به موانعی برای گفتگوی سازگار تبدیل می‌شوند. این اتفاق به مرور زمان رخ می‌دهد گویی آجر به آجر دیواری چیده می‌شود که دسترسی زوجین به یکدیگر را برای گفتگویی سالم عملاً ناممکن می‌کند. درمانگر یا روانشناس متخصص زوج درمانی با ایجاد فضایی امن برای گفتگو به زوجین کمک می‌کند تا روابط خود را ارتقا داده بتوانند راه گفتگوی سالم با یکدیگر را پیدا کنند. نیازها را بشنوند و در جهت برآورده کردن آنها بکوشند….

زوج درمانی چیست؟

بعضا آنچه میان زوج‌ها رخ می‌دهد فضای پرتنشی است که امکان گفتگو در آن وجود ندارد و گویا دیوار بلندی میان آنهاست که هیچ یک صدای دیگری را نمی‌شنود. در این فضای محصور احساس استیصال، تنهایی و دیده نشدن و ناامیدی از همراهی و کمک دیگری تنها بخشی از تجارب دردناکی هستند که زوجین تجربه می‌کنند. این دیوار بلند آجر به آجر توسط تعاملات ناکارآمد تجربه شده بنا شده و حاصل فضاهای درک نشده‌ی میان زوجین است. نیازهای دیده نشده و صداهای شنیده نشده کم کم به تعارض‎های شدیدی تبدیل می‌شوند که ارتباط را سرشار از خشونت کرده و سبک ارتباطیِ سالم و کارآمد را مختل می‌کنند. زوج درمانی می‌تواند با فراهم کردن بستری امن برای طرفین به تلطیف فضای عاطفی آسیب دیده بپردازد. زوج درمانی شاید بهترین گزینه‌ای باشد که با ایجاد فضایی امن برای هر یک از زوجین این امکان را ایجاد می‌کند که هر دو شنیده شده و درک شوند همچنین نیازشان دیده شده و برآورده شود.

برایان مولر، دکترای روانشناس در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: «زوج‌درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی را برطرف کند.»

زوج‌درمانی نوعی روان‌درمانی است که در آن یک درمانگر دارای مجوز با تجربه بالینی کار با زوج‌ها، به افراد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می‌کند تا بینشی نسبت به رابطه خود پیدا کنند، تعارض را حل کنند و رابطه را بهبود بخشند.

زوج درمانگر می‌تواند به زوجین کمک کند تا بر روی مسائل ارتباطی، کشمکش‌های جنسی و صمیمیت، اختلاف نظرهای مالی صحبت کرده و به توافق دست یابند. زوج درمانی به زوجین این امکان را می‌دهد که زندگی مشترکشان را مورد بررسی قرار دهند و برای تغییرات مورد نیاز تصمیم گیری کنند.

چرا به زوج درمانی نیاز داریم؟

هر رابطۀ طولانی مدتی به‌شکلی اجتناب ناپذیر با تعارض، مشکل و اختلاف نظر مواجه می‌شود. مشاور روانشناس زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا مهارت های ارتباطی سازگار و افزایش صمیمیت را فرا بگیرند و درکنار آنها قرار می‌‍‌گیرد تا در حل مشکلات بین فردی خویش متعهدانه عمل کنند و با پذیرفتن تفاوت‌ها و شنیدن نیازهای یکدیگر دربارۀ تعارض‌ها گفتگو کنند. ما در مرکز مشاورۀ روان‌یاری با تمرکز بر روی هیجا‎نات پردازش نشده، نیازهای برآورده نشده و شناسایی الگوهای ارتباطی ناسالم میان زوجین و با کمک خود آنها به اصلاح، تغییر و بازسازی رابطه بپردازیم.

تعریف مشاوره زوج درمانی

هر رابطه‌ای می‌تواند تعارض دارشته باشد، در زوج درمانی، یک مشاور دارای مجوز با دو نفر کار می‌کند تا رابطه آنها را بهبود بخشد. زوج درمانی راه حلی است برای زوجینی که قادر به حل مشکلات و تعارضات میان خود نیستند اما به دنبال حل مشکلات و ارتقای ارتباط خود با همسرشان هستند.

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می‌تواند به زوجین در حل مشکلات و در بهبود روابط شان کمک کند. زوجینی که در روابط خود به مشکل برخورده اند می‌توانند برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشند. زوج درمانی نه تنها می تواند مشکلات بین زوجین را حل کند، بلکه می‌تواند رابطه بین آن ها را نیز بسیار قوی تر کند.

 

 

برخی از مسائلی که در جلسات زوج درمانی مورد توجه قرار می‌گیرند، عبارتند از :

  • ناباروری
  • خیانت
  • تصمیم به طلاق
  • خشونت خانگی
  • مشکلات رابطه جنسی
  • و …