خانواده درمانی

خانواده یکی از ارکان اصلی هر جامعه‌ است. سلامت این نهاد کوچک اما بسیار مهم از اینرو حائز اهمیت است که اولین بستر  برای رشد فرزندان و پرورش نسل جدید به شمار می‌آید. سلامت روان افراد در هنگام رشد عامل پیش‌بینی کنندۀ مهمی برای داشتن افرادی بالغ و سالم در آینده است. با وجودیکه دغدغۀ همۀ والدین فراهم آوردن آسایش و محیطی امن برای فرزندان است اما هر خانواده‌ای می‌تواند با مشکلات متنوعی برخورد داشته و انسجام خود را از دست بدهد. فضای ناامن و ناسالم در خانواده نیز هم به نوبۀ خود تاثیر مخربی بر روی تک تک افراد خانواده خواهد داشت. بهترین راه در چنین شرایطی مراجعه به مشاوران خانواده است تا با توجه به تخصص خود در کنار خانواده قرار گرفته و آنها را در حل و فصل کردن یا پرداختن به مشکلات یاری کنند. در هر کجای ایران و یا دنیا که باشید می توانید بنا به نیاز خود از خدمات مشاورۀ آنلاین ما بهره مند شوید.

خانواده درمانی چیست؟

در طی چندین سال، خانواده درمانی به عنوان رشته ای مجزا و متمایز نمایان شده است. خانواده درمانی برای دادن خدمات بالینی به همه خانواده‌ها به ویژه برای خانواده‌های جوامع جمعی بسیار مؤثر است. در سابقه خود، روان درمانی بر تشخیص و درمان مشکلات مربوط به آسیب شناسی‌ها و کمبودهای فردی متمرکز بوده است. این رشته‌ی نوظهور با تغییر تمرکز از آسیب شناسی و کمبود بر روی توسعه نقاط قوت، شایستگی، قابلیت ها و منابع شخصی از طریق درمان متمرکز است. روشی فکری که چشم‌اندازهایی از آنچه ممکن است باشد و چه چیزی باید باشد را طرح می‌کند و به افراد در درمان کمک می‌کند تا پتانسیل تغییری را ببینند که راه‌حل‌ها و اقداماتی را ایجاد می‌کند که در غیر این صورت محقق نمی‌شدند. خانواده درمانی در تمرکز بر نقاط قوت و شایستگی خانواده‌ها پیشرو بوده است.

خانواده درمانی نوعی درمان است که برای کمک به مسائلی طراحی شده که به طور خاص بر سلامت روان و عملکرد خانواده تأثیر می‌گذارد. این نوع از درمان می‌تواند به تک تک اعضای خانواده کمک کند تا روابط قوی‌تری ایجاد کنند، ارتباطات را بهبود بخشند و تعارضات درون سیستم خانواده را مدیریت کنند. قصدِ خانواده‌درمانی، تشخیص و شناسایی بیماری در اعضای خانواده نیست. بلکه روی الگوهای رابطه و نوع ارتباط بین اعضای خانواده متمرکز است. برای مثال، اگر در کودکی مشکل رفتاری دیده شود، خانواده درمانگر رفتارهای مشکل‌ساز کودک را در متن بزرگ‌تر سیستم خانواده می‌بیند و مورد کاوش قرار می‌دهد، و نه به عنوان نقص‌های کودک.

خانواده درمانی می‌تواند برای کمک به خانواده در طی یک دوره سخت یا حاد، یا مشکلاتی در سلامتی رفتاری یا مغزی در اعضای خانواده، بکار برده شود. خانواده درمانی، مشکلات افراد را در زمینه واحد بزرگتر خانواده می بیند.

خانواده درمانی شاخه ای از روان درمانی است که برای کمک به ایجاد تغییر و پرورش در روابط صمیمانه بین اعضای خانواده و زوج ها طراحی شده است.

این نوع درمان ممکن است به عنوان روش اولیه درمان یا به عنوان یک رویکرد مکمل استفاده شود. خانواده درمانی معمولا توسط روانشناس بالینی یا درمانگر دارای مجوز ارائه می‌شود.

چرا خانواده درمانی اهمیت دارد؟

مشکلاتی که در خانواده به وجود می‌آید، از اولین لحظات تا آخرین لحظه‌ها، می‌تواند بر تمام زمینه‌های زندگی اعضای خانواده تأثیر بگذارد. خانواده ما بر اینکه چه کسی هستیم و چه کسی می‌شویم، به شکل خوب و بد تأثیر می‌گذارد.

اگر خانواده‌ در حال سپری کردن دوران سختی باشد (خواه شرایط استرس زا باشد، یا آکنده از خشم، غم و اندوه) خانواده‌درمانی می‌تواند تفاوت فاحشی ایجاد کند.

خانواده درمانی به طور خودکار تعارض‎های خانوادگی را حل نمی‌کند یا وضعیت ناخوشایند را از بین نمی‌برد. اما می‌تواند به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید، و می‌تواند مهارت‌هایی را برای کنار آمدن با موقعیت‌های چالش‌برانگیز به شکلی موثرتر فراهم کند.

خانواده‌درمانی لزوماً هر تعارضی را که شما و خانواده‌تان با آن مواجه می‌شوید حل نمی‌کند، اما ممکن است به شما کمک کند مهارت‌های مقابله سالم‌تر و راه‌های ارتباط مؤثرتر با یکدیگر را توسعه دهید.

در جلسات مشاوره، ممکن است تمام اعضای خانواده، یا تنها برخی از اعضا، که توانایی شرکت در این جلسات را دارند، شرکت کنند. این نوع از درمان، اغلب کوتاه مدت است. روند درمان براساس شرایط و وضعیت خاص هر خانواده متفاوت خواهد بود.