علت استرس بي‌دليل ؛ چرا گاهي استرس الكي دارم ؟

میزان پیشرفت خواندن شما

فهرست مطالب

یکی از رایج ترین اختلالات ذهنی که بسیاری از افراد را در تمامی سنین و در سراسر جهان درگیر کرده است، اضطراب و استرس بی‌دلیل می باشد. نکته قابل توجه این است که بسیاری از افراد نمی دانند که علت استرس بی دلیل آن ها چیست. از طرفی تشخیص دلیل اصلی استرس و اضطراب نقش بسیار مهمی در درمان آن دارد. بنابراین جواب به این سوال که چرا دلهره دارم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که نمی توانید دلیل استرس خود را تشخیص دهید، بهتر است از یک روانکاو برای بررسی دلیل دلهره و درمان آن کمک بگیرید.

 فراموش نکنید که استرس و دلشوره ممکن است به سراغ تمامی افراد برود، اما بی دلیل بودن آن می تواند بسیار آزاردهنده باشد. متاسفانه امروزه با توجه به آمار رسمی از انجمن افسردگی آمریکا در سال افراد بسیار زیادی به این نوع از اضطراب دچار می شوند. با توجه به این موضوع تشخیص به موقع و درمان استرس الکی بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با علت استرس بی دلیل و بهترین روش برای درمان آن، به طور کامل آشنا کنیم.

چرا دلهره داریم؟

دلهره و اضطراب می تواند به دلایل مختلفی بروز پیدا کند. استرس های شدید و بی دلیل می توانند ناشی از هیجانات ذهنی باشند که به دلیل اتفاقات آینده رخ می دهند. به طور مثال فردی که قرار است در یک جلسه کاری بسیار مهم به عنوان سخنگو حاضر شود و نتیجه این سخنرانی تاثیر مستقیم بر آینده شغلی او دارد، می تواند دچار دلهره شود. این استرس معمولا بلافاصله پس از اتمام جلسه کاری از بین می رود. این نوع از اضطراب معمولا کوتاه مدت است و از عوارض شدیدی برخوردار نیست. زیرا استرس فرد بلافاصله پس از عبور کردن از بحران پیش رو برطرف می شود.

اما در برخی از مواقع علت استرس بی دلیل مشخص است و ریشه در ذهن و گذشته فرد دارد. در این صورت تشخیص دقیق دلیل استرس و اقدام به موقع برای درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. زیرا تا زمانی که دلیل و زمینه اصلی استرس از بین نرود، امکان برطرف نمودن آن وجود نخواهد داشت. با توجه به این موضوع بیمار نیاز دارد تا توسط روانکاو تحت مشاوره فردی قرار گیرد. در این صورت می تواند با کمک روانکار به بررسی اتفاقات ناگوار و اضطراب آور گذشته بپردازد و دلیل اصلی استرس بی دلیل خود را پیدا کند. در نهایت با برطرف نمودن این دلیل به اضطراب های خود پایان می دهد.

علت بروز اضطراب و استرس بی دلیل:

علت استرس بی دلیل می تواند موارد مختلفی باشد که از مهم ترین و شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • مشکلات خانوادگی:

وجود مشکلات خانوادگی می تواند علت استرس بی دلیل افراد باشد. معمولا افرادی که بحث های خانوادگی، جدایی والدین، دعوا و دخالت های اطرافیان را در خانواده خود شاهد هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض اضطراب های بی دلیل قرار می گیرند.

 • مشکلات اقتصادی:

متاسفانه امروزه وجود مشکلات و فشارهای اقتصادی اصلی ترین علت استرس بی دلیل افراد شناخته می شوند. هزینه های بالا، اجاره منزل و … از اصلی ترین دغدغه های اقتصادی می باشند که بسیاری از افراد با آن ها مواجه هستند.

 • مشکلات شغلی:
  درمان اضطراب چیست و چگونه متوقف می شود؟

نبود شغل و امنیت شغلی نیز دیگر علت استرس بی دلیل محسوب می شود. با توجه به هزینه های بالای زندگی نبود شغل می تواند بسیار وحشتناک و استرس آور باشد. بنابراین امروزه این معضل نیز جزو اصلی ترین دلایل اضطراب بی دلیل شناخته می شود.

 • اتفاق ناگوار در کودکی:

معمولا افرادی که در کودکی اتفاق تلخ و آزاردهنده ای برای آن ها اتفاق افتاده است نیز دچار استرس بی دلیل می شوند. نکته نگران کننده این است که بسیاری از این افراد نمی دانند که چرا دچار این اضطراب می شوند. بنابراین برای درمان آن حتما به کمک یک روانکاو و روانشناس نیاز دارند.

 • حادثه ای در گذشته:

از دیگر دلایلی که موجب دلهره و اضطراب بی دلیل می شود حادثه ای تلخ در گذشته است. معمولا این حوادث از ذهن افراد نمی روند و به همین دلیل فرد با مرور آن ها در ذهن دچار اضطراب می شود. افرادی که به این دلیل دچار استرس بی دلیل می شوند معمولا با قرار گرفتن در موقعیت های مشابه مضطرب می گردند.

اضطراب و دلشوره ناگهانی نشانه چیست؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد علت استرس بی دلیل می تواند مشکلات اقتصادی، خانوادگی، شغلی و … باشد. اما نکته قابل توجه این است که در بسیاری از مواقع اضطراب و دلشوره های ناگهانی نشان از اختلالات ذهنی و آشفتگی فکر می باشد. بنابراین برای درمان استرس های بی دلیل و ناگهانی نیاز به حل کردن ریشه ای مشکل است. در ابتدا باید منشاء این آشفتگی های ذهنی به خوبی شناسایی شوند. سپس با استفاده از راهکارهای موثر روانکاوی می توان این مشکلات و منشاء استرس را از بین برد. فراموش نکنید که برای درمان اضطراب های بی دلیل و ناگهانی استفاده از داروهای ضد اضطراب و درمان های شناختی نمی تواند خیلی موثر واقع شود. زیرا این روش ها علائم اضطراب و دلشوره را به طور موقت از بین می برند. بنابراین زمانی که درمان را متوقف می کنید، مجدد اضطراب و استرس شما باز خواهد گشت.

از شایع ترین علائم دلهره و اضطراب بی دلیل و ناگهانی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • خشکی دهان
 • نفس تنگی
 • تپش قلب بالا
 • احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن پا و دست
 • عرق کردن کف دست
 • حالت تهوع
 • گرفتگی عضلات
 • افکار منفی و غیر قابل کنترل
 • کابوس شبانه
 • ترس های شدید و بی دلیل
 • فکر کردن دائم به اتفاقات بد گذشته
 • عدم توانایی حفظ آرامش
 • اختلال در خوابیدن
 • انجام رفتارهای وسواس گونه مانند تنظیم کردن ساعت مچی به طور مکرر

اهمیت درمان استرس بی دلیل:

چگونه از استرس نجات پیدا کنیم؟ آیا اضطراب و استرس خود به خود درمان می شوند؟ و …

این سوالات از رایج ترین دغدغه های فکری افرادی می باشد که دچار دلهره و اضطراب بی دلیل هستند. بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که این اضطراب ها خود به خود برطرف می شوند. برخی دیگر نیز بر این باورند که این استرس و دلشوره هرگز برطرف نمی شوند و باید تا آخر عمر آن را تحمل کنند. هر دو گروه طرز فکری کاملا اشتباه دارند. زیرا اضطراب ناگهانی و بی دلیل کاملا قابل درمان بوده و از طرفی درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که به موقع برای درمان استرس بی دلیل اقدام نشود، می تواند مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد نماید. از جمله مشکلاتی که پس از مدتی برای این افراد ایجاد می شود عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • مشکلات قلبی و عروقی
 • دیابت نوع 2
 • اختلال در خواب
 • ضعف سیستم ایمنی بدن و …
  گوریل نامرئی

بنابراین درمان استرس بی دلیل توسط یک روانکاو متخصص و باتجربه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که فرد به موقع برای درمان اقدام نکند و یا روند درمان را جدی نگیرد، ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شود. کاهش انگیزه برای زندگی، ناتوانی در زندگی شغلی و خانوادگی، ضعف سیستم عصبی و … از جمله مشکلاتی هستند که گریبان گیر این افراد می شوند. بنابراین اگر شما نیز دچار استرس های بی دلیل هستید و 2 یا چند مورد از علائم آن را دارید، بهتر است از یک روانکاو مجرب کمک بگیرید.

برای درمان استرس بی دلیل چند راهکار وجود دارد:

استرس شدید دارم چیکار کنم؟ معمولا روش های مختلفی برای درمان استرس بی دلیل پیشنهاد می شوند که موثرترین آن ها روانکاوی است. این رویکرد به روانشناسان کمک می کند تا بتوانند علت استرس بی دلیل را با پی بردن به ریشه اضطراب تشخیص دهند. بنابراین ضمیر ناخودآگاه فرد را ارزیابی نموده و تفکرات معیوب و منفی او را درمان می کنند. به طور کلی با توجه به مسیر پر پیچ و خم زندگی افراد، روانشناسان برای درمان اضطراب و دلشوره های بی دلیل آن ها به آگاهی نیاز دارند. روانکاوی از جمله رویکردهای روانشناسی می باشد که می تواند آن ها را به این آگاهی برساند.

مرکز مشاوره آنلاین روان یاری نیز از جمله مراکز مشاوره است که می تواند با استفاده از تکنیک های روانکاوی به بررسی ریشه اضطراب بپردازد. مشاورین مجرب و متخصص در این مرکز از روان درمانی EFT یا متمرکز بر هیجان استفاده می نمایند. در این رویکرد مشاور به فرد کمک می کند تا بتواند در شرایط هیجان قرار گیرد و به آن واکنش نشان دهد. این هیجانات نشان دهنده این هستند که افراد به چه چیزهایی واکنش بیشتر نشان داده و در مقابل آن دچار اضطراب بی دلیل می شوند. برای استفاده از این روش مشاور در ابتدا سعی می کند فرد را درک نموده و سپس دلیل اصلی هیجانات و استرس بی دلیل او را شناسایی می کند.

درمان گشتالت، انسان گرایانه و اگزیستانسیال 3 بخش اصلی این رویکرد درمانی هستند. این بخش ها موجب می شوند تا فرد در موقعیت آزاردهنده و تلخی که منجر به اضطراب بی دلیل آن ها شده قرار گیرد. شاید در ابتدا قرارگیری در این شرایط آزاردهنده باشد، اما به طور ریشه ای مشکل و علت استرس بی دلیل را از بین می برد.

Rate this post

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

جهت جلب رضايت و اعتماد شما دوست عزيز و اثبات تخصص و دانش و به جهت تصميم گيري صحيح شما در انتخاب مشاور خود، ميتوانيد يك تا دو جلسه مشاوره آنلاين رايگان از ما دريافت كنيد، كافيست روي دكمه درخواست مشاوره رايگان در همين صفحه كليك نماييد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

جهت رزرو یک جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل بفرمایید.