جستجوی مقاله مورد نظر
صفحات مهم

توسعه فردی

فهرست مطالب

چه مقدار زمان برای برای توسعه فردی خودتان صرف می کنید؟

در این بخش شما را با ده سوال مهمی که برای ارزیابی میزان توسعه فردی شما وجود دارد،آشنا خواهیم کرد.پس از آن که هر یک از سوال ها را خواندید،به هریک از آن ها از ده نمره،امتیاز دهید.در این صورت ارزیابی نسبتاً خوبی از میزان توسعه یافتگی خود خواهید گذشت.

این سوال ها را می توانید درباره ی زندگی شخصی و یا زندگی کاری خود بپرسید.برای مثال موقعیت کاری خود در شرکت را در نظر بگیرید و در پاسخ به هر سوال از ده نمره،امتیاز دهید.

این ده سوال عبارتند از :

1. چقدر از اینکه در زندگی به کجا می روید،آگاه و شفاف هستید؟

آیا می دانید از زندگی چه می خواهید؟ آیا می دانید به کجا می روید؟ آیا برنامه ای برای رسیدن به جایی که می خواهید بروید،دارید؟

2. چقدر در خصوص چیزهایی که در زندگی انجام می دهید،شایستگی دارید؟

آیا به اندازه کافی برای کارهایی که می خواهید انجام دهید،زمان و انرژی صرف می کنید؟ آیا شایستگی های مورد نیاز برای زندگی و انجام کارهایتان را دارید؟ آیا برای کسب شایستگی های مورد نیاز،به یادگیری نیازمند هستید؟

3. چقدر فرد بی پروا و مطمئنی هستید؟

به طور کلی چقدر خودتان را مطمئن می دانید؟ اگر در محیط جدیدی قرار بگیرید،چقدر می توانید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید؟ در گفتگوها و مراودات خود با دیگران چقدر اعتماد به نفس دارید؟

4. چقدر نسبت به کمک خواستن از دیگران در زندگی گشوده هستید؟

آیا در هنگام نیاز به کمک از دیگران تقاضای کمک می کنید و یا ترجیح می دهید که به تنهایی با مسائل رو در رو شوید؟

5. توانایی شما در ابراز و بیان احساسات،افکار و برنامه هایتان چقدر است؟ آیا می توانید در صورت نیاز افکار و احساسات خود را به دیگران بیان کنید یا ترجیح می دهید که همه آن ها را درون خود نگه دارید؟

ارزیابی توسعه فردی
http://توسعه فردیhttp://ravanyari.com/%d8%b4%d8%a7%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%85%db%8c/

6. تا چه اندازه خود را فردی خلاق می دانید؟

آیا در زندگی شخصی و کاری خود از خود خلاقیت بروز می دهید؟ یا فردی هستید که دنباله روی دیگران است.

7. چقدر در مورد وضعیت های جدیدی که در زندگی کاری و شخصی با آن ها مواجه می شوید،با رویکردی باز استقبال می کنید؟

آیا می توانید بدون احساس ترس یا شرمندگی چیزهای جدید را تست کنید؟ آیا می توانید چیزهای جدیدی که دیگران آزاردهنده می دانند را تست کنید؟

8. چقدر خود را فرد همدلی می دانید؟

آیا می توانید مسائل را از نقطه نظر دیگران ببینید و خودتان را جای آن ها بگذارید؟ آیا به آنچه که دیگران می گویند یا احساساتی که بیان می کنند،گوش می دهید؟ آیا قدرت کنار آمدن با افکار و عقاید متفاوت را دارید؟

9. چقدر به درستی عقاید و ارزش هایی که در زندگی دارید،ایمان دارید؟

آی بر اساس عقاید و ارزش های خود زندگی می کنید و یا با رو به رو شدن با کوچکترین مسئله ای آن ها را کنار می گذارید؟ آیا این توانایی را دارید که به عقاید دیگران بدون در نظر گرفتن ارزش های خود گوش دهید و یا همواره اولویت را به ارزش های خود می دهید؟

.10 تا چه اندازه بر عواطف خود کنترل دارید؟

آیا می توانید عصبانیت خود را کنترل کنید؟ آیا می توانید از عواطف و هیجانات خود به درستی استفاده کنید؟ آیا اغلب غیرمنطقی هستید؟

ده سوال برای ارزیابی توسعه فردی
http://توسعه فردیhttp://ravanyari.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7%d8%a7%d8%aa/

پس از آنکه به هر یک از سوال ها امتیاز دادید،امتیازهای تخصیص داده به هر سوال را با هم جمع کنید.

حاصل جمع امتیازها از 100 نمره خواهد بود.نکته مهم آن است که همه سوال ها،از نوع خودگزارشی هستند.بنابراین،به آن ها صادقانه پاسخ دهید. همانطور که متوجه شده اید،همه سوال ها به خود شما مربوط می شوند و عامل بیرونی در پاسخ به آن ها دخیل نیست.

پس،تنها کسی که می تواند شما را توسعه دهد،کسی نیست جز خودِ شما !

اگر طوری برنامه ریزی کنید که بار دیگری که به این سوال ها پاسخ می دهید، امتیاز 1 به 2 ،  2به 3 ،و نهایتاً امتیاز 9 به 10 تبدیل شود،در این صورت،به شکل تدریجی توسعه شخصی گام برداشته اید.

این افزایش های کوچک در نمره ها،تغییرات بزرگی در زندگی شخصی و کاری شما ایجاد خواهد کرد.

نکته ی دیگر آن است که همه ی این توانمندی ها و شایستگی هایی که در ده سوال فوق مدنظر قرار گرفتند،به همدیگر مربوط هستند و بر هم اثر می گذارند. پرسیدن سوال هایی مانند این سوال ها از خود،سبب می شود که ارزیابی نسبی از سطح توسعه یافتگی خود داشته باشید و بتوانید در جهت توسعه فردی گام بر دارید،چرا که ارزیابی سطح فعلی پیشرفتِ خود،نخستین و اساسی ترین گام در برنامه ریزی توسعه است.

ارزیابی توسعه فردی
http://توسعه فردیhttp://ravanyari.com/%d8%b5%d9%85%db%8c%d9%85%db%8c%d8%aa/

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز مشاوره آنلاین روان‌یاری

جهت رزرو یک جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل بفرمایید.